title

BLOG

 

Standardy wyceniania projektów dla architektów krajobrazu | Podsumowanie dyskusji projektantów

13 lip 2023, by Karolina Wawrzonowska in Newsy

W dniu 17 czerwca odbyło się wydarzenie dla architektów krajobrazu i projektantów ogrodów w ogrodzie Jakuba Gardnera.

Goście mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych, a jednym z tematów były standardy wyceny projektów. Celem tego panelu było zebranie wniosków, które mogą przyczynić się do stworzenia ogólnodostępnego cennika usług projektowych.

 

 

W trakcie dyskusji projektanci rozmawiali o sposobach wyceny oraz wymienili czynniki, które wpływają na cenę projektu. Podzielili się również różnymi sposobami rozliczania projektów i zgodzili się, że wycena jest trudna z uwagi na wiele zmiennych.

 

Niezależne pracownie mają różne podejścia do wyceny,

wszystkie opierają się na doświadczeniu, część jako główny wyznacznik ceny uwzględnia stopień zróżnicowania terenu i trudność projektu. Jako pomysł pojawiła się powszechnie stosowana metoda wyceny oparta na powierzchni działki. Goście poruszyli również kwestię zróżnicowania cen w różnych regionach.

 

W kontekście rozliczania projektów,

uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na rozdzielenie kosztów składowych projektu. Niektóre pracownie oddzielają wizualizacje 3D od ceny bazowej i pozwalają na wybór ich jakości. Często poszczególne aspekty projektu są wyceniane i rozliczane oddzielnie, takie jak dobór roślin, kształtowanie nawierzchni czy instalacje.

 

Zgodnie z opinią projektantów, warto rozliczać się etapami,

wystawiając rachunek za każdy zakończony zakres projektowy, korzystając z własnego cennika. Uczestnicy dyskusji podkreślili również wagę jaką pełni około 40 – procentowa zaliczka oraz zapisu w umowie dotyczącego udzielenia licencji na projekt po otrzymaniu ostatniej transzy płatności.

W trakcie dyskusji goście wskazali również czynniki wpływające na cenę projektu, takie jak wielkość działki, styl projektowanego ogrodu, liczba zmian (adaptacja czy projekt od nowa), zakres prac (inny dla klientów prywatnych, inny dla deweloperów) oraz zróżnicowanie terenu i ogólny stopień trudności projektu.

 

Ważnym wnioskiem z tego spotkania jest to, że mimo posiadania doświadczenia, proces wyceny nadal stanowi wyzwanie.

Wydarzenie zainicjowane przez OOP trwało około godziny i zakończyło się w tym czasie tylko z powodu ograniczeń wynikających z organizacji Powitania Lata. Spotkanie będzie miało dalszy ciąg w ramach współpracy ze stowarzyszeniem SAK.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za wartościową dyskusję!

 

 

 

NO COMMENT

Sorry, the comment form is closed at this time.