title

Geneza

 

drop

Ziarno zostało zasiane pod koniec maja 2011 roku,

podczas podróży na Chelsea Flower Show w Wielkiej Brytanii oraz odwiedzin w przepięknych ogrodach Sissinghurst i Hyde Hall Garden…

Działalność National Trust oraz RHS wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Wiedziałem, że pewnego dnia coś takiego powinno powstać w Polsce.

I właśnie powstaje.

Organizacja Ogrodów Polskich

to obdarzona unikalną misją patriotyczna hybryda,

dopasowana do polskich potrzeb i warunków.

Jej zadaniem jest realizować (pod jedną egidą) cele zbliżone do starszych inspiratorów.

W gruncie rzeczy, OOP jest zaprojektowane jako

kombajn do rozwoju polskiego ogrodnictwa.

Organizacje zagraniczne

które z sukcesami i od lat prowadzą zbliżoną działalność.

 
 

National Trust

mapy_buttony-nt

www.nationaltrust.org.uk

Inicjatywa prywatna, oddolna, która istnieje od ponad 100 lat. Opiekuje się ponad 350 miejscami w Wielkiej Brytanii. Wielkie poparcie i zaangażowanie społeczne. Samowystarczalny model funkcjonowania.

International National Trust

mapy_buttony-int

www.internationaltrusts.org

Międzynarodowe zrzeszenie. Potężny kapitał doświadczeń i wiedzy oraz dowód na celowość takiego przedsięwzięcia. 63 wspaniałe organizacje. Ani jednej z Polski.

Royal Horticular Society

mapy_buttony-rhs

www.rhs.org.uk

Organizacja promująca dobre ogrodnictwo. Zrzesza ludzi kochających rośliny, doskonalących się w ogrodnictwie i inspiruje innych do tego. Organizuje najbardziej prestiżowe wystawy ogrodnicze w Europie.

Różnice i podobieństwa

 
 

tlo_srednie_11NT i RHS zostały ufundowane odpowiednio 100 i 200 lat temu, przez stosunkowo nieliczne grupy ludzi. OOP jest zaprojektowany jako ogólnonarodowa, otwarta i w pełni transparentna inicjatywa oddolna, gdzie sam proces powstawania i rozwoju ma mieć istotny wpływ na jej kształt i kreowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Ponieważ nie mamy, jak Brytyjczycy – wielu ogrodów o kilkudziesięcio lub nawet kilkusetletniej historii – OOP skupi się na zakładaniu takich miejsc i ich ochronie ich w przyszłości – na wieki, bez ograniczeń czasowych.

OOP nie zajmie się (jak NT) ochroną zabytków, choć będzie się starać przyjmować pod swoją opiekę obiekty zabytkowe z założeniami ogrodowymi i parkowymi wymagającymi rewitalizacji i utrzymania.

tlo_srednie_12Ponieważ oferta rynkowa rzeźby (sztuki w ekspozycji zewnętrznej) i wyposażenia ogrodów w Polsce prezentuje się żałośnie, OOP zajmie się bezpośrednim wsparciem tego obszaru, czyniąc z tej działalności podstawowe źródło samofinansowania. Z tego też powodu – póki w kraju nie pojawi się wystarczające grono naśladowców – festiwale ogrodowe nie będą z początku istotnym elementem działalności (aby nie powielać obecnych targów ogrodniczych przypominających raczej budowlane niż designerskie).
W ramach organizacji powstanie (na wzór RHS) klub zrzeszający amatorów ogrodnictwa , który będzie oferował swoim członkom atrakcyjne korzyści. OOP będzie również szczególnie intensywnie realizować działania edukacyjne dla osób w każdym wieku – od najmłodszych, przez młodzież, uczniów i studentów szkół ogrodniczych po dorosłych i seniorów.

OOP będzie ( podobnie jak NT i RHS) aktywnie i szeroko wspierać i promować rozwiązania związane z ochroną środowiska, zachowaniem i tworzeniem nowych ekosystemów oraz świadomością ekologiczną.

OOP będzie czerpać również z doświadczeń innych organizacji – m.in. funduszy o podobnym jak NT zakresie działania, a mniejszym zasięgu.

NO COMMENT

Sorry, the comment form is closed at this time.