Czym jest ogród? – streaming Organizacji Ogrodów Polskich


Okazuje się, że nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W specjalnym streamingu, który odbył się 07.04.2021 na profilu Organizacji Ogrodów Polskich na Facebooku wzięło udział troje projektantów. Czy udało im się ustalić wspólną wizję tego, czym jest ogród? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

W rozmowie na temat znaczenia ogrodów udział wzięli: Jakub ‘Gardner’ Myśliwiec założyciel Organizacji Ogrodów Polskich, Łukasz Kilarski, niezależny projektant, wcześniej założyciel Garden Pro oraz Marta Kurek-Stokowska obecnie związana z Jakub Gardner Team i Viven Garden.

Począwszy od definicji najbardziej popularnych proponowanych przez Wikipedię, poprzez definicje ogrodnicze i branżowe projektanci spierali się nie tylko o to, czym ogród jest, lecz także o to, z jakich źródeł należałoby wywodzić początki ogrodnictwa.

Dla Łukasza Kilarskiego archetypem ogrodu jest ogród rajski, w którym znaleźli się pierwsi ludzie – Adam i Ewa. Przebywali w nim, ciesząc się jego urokami, nie ingerując jednak w przestrzeń. Idea uprawiania ogrodu, kształtowania go czy podporządkowywania sobie rozpoczęła się właściwie wtedy, gdy skończył się Raj.

Adam i Ewa żyli w raju i niczego nie uprawiali, a było im dane. Trochę tak żyją nomadzi. Eksploatują wybraną przestrzeń i przemieszczają się. I dla nich to jest definicja ogrodu. Są tak blisko natury jak tylko można być. Są częścią ogrodu – mówił projektant.

Zdaniem Łukasza Kilarskiego samo pragnienie powrotu do natury jest zakorzenione głęboko w człowieku i niekoniecznie musi się wiązać z ideą ulepszania i podporządkowywania przestrzeni. Może się opierać na zachwycie i uczestnictwie, może wynikać z chęci bycia częścią natury.

Skrajnie odmienną wizję zaprezentował Jakub Gardner Myśliwiec, przeciwstawiając ogród temu, co naturalne.

Czym ogród różni się od dziczy? Dzicz może być pierwowzorem ogrodu, ale nikt nie nazywa dziczy, lasu czy dżungli ogrodem – mówił.

Ogród jako przestrzeń okiełznana, zaprojektowana, ma się wyróżniać od tego, co dzikie. Może dzicz zmyślnie naśladować, ale dziczą nie jest. Naśladuje harmonię i porządek natury, ale dodaje coś od siebie, wyznacza granice.

Do tematu ogrodu od zupełnie innej strony podeszła Marta Kurek-Stokowska. Dla niej w idei ogrodu kluczowe są sprawczość człowieka oraz potrzeba posiadania.

Dla mnie ogród jest tworem człowieka dla człowieka. – Marta podkreśliła, że ogród jest mocno powiązany z miejscem i z własnością. – Ogród to jest miejsce. Możesz go założyć tylko i wyłącznie na przestrzeni, którą posiadasz.

Projektanci zgodzili się co do tego, że nie ma jednej definicji ogrodu, a nawet te istniejące nie są wyczerpujące.

Jeśli idea ogrodu jest Ci bliska…

Podpisz petycję
i pomóż ustanowić Międzynarodowy Dzień Ogrodów!

Related Posts