Prapodsumowanie roku 2015


Czasu na sprawozdania brak, a wkrótce ukaże się sprawozdanie merytoryczne z działalności w 2015 roku (a właściwie od połowy 2014, czyli do początku). Ale krótko o tym, co się dzieje i działo w ostatnim czasie:

Łukasz Kilarski przedstawił nam Dwór i Park w Wadowie, jako miejsce piękne, zaniedbane, warte uratowania i rozwoju. Oglądałem je dwukrotnie – jest to faktycznie wspaniały teren i naprawdę żal, że tak niszczeje, a okoliczni mieszkańcy nie wykorzystują nawet ułamka jego potencjału. Pan Wojciech (Marian) Kilarski, bardzo pomógł w przeprowadzeniu analizy sytuacji i wywiadu. Odbyliśmy spotkanie z przewodniczącym Rady Dzielnicy Wzgórza Krzesławickie – panem Stanisławem Madejem. I okazało się, że oczywiście nie jesteśmy pierwszymi, którzy tym tematem się zainteresowali, a sprawa jest bardzo trudna, bo od wielu lat toczy się przed sądem w Warszawie postępowanie o oddanie obiektu spadkobiercą. Zapał przygasł, choć postanowiłem podrążyć sprawę do końca dla doświadczenia na przyszłość, spróbować dotrzeć do spadkobierców i nakłonić ich do przekazania obiektu społeczeństwu, aby mógł powstać tam nowoczesny i multifunkcjonalny park. Beznadziejne, ale… kto wie? 🙂

Podczas spotkania z Panem Madejem wyszła jeszcze jedna rzecz – spytałem go, czy zna jakieś potencjalne tereny, które mogłyby stać się parkami / ogrodami otwartymi, a przy których powstaniu moglibyśmy pomóc. Ze szczerym entuzjazmem opowiedział nam o inicjatywie pod nazwą „Nowe Centrum” – połączenia terenów zielonych, sportowych i rekreacyjnych przy rzece Dłubnia w jedno wielkie centrum dla mieszkańców Nowej Huty. To inicjatywa posła Rasia, związanego ze stowarzyszeniem Tak, Kraków. Zasygnalizował nam pozytywne i problematyczne strony tego przedsięwzięcia. Napisałem do tego stowarzyszenia z prośbą o przesłanie przygotowanej już Koncepcji Programowo Przestrzennej dla tego obszaru… 12 dni temu (oraz przypominając się – 7 dni temu) – ale do dziś nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dzwoniłem też parę razy, ale nikt nie odbierał…

Dzięki zaangażowaniu Justyny Słoniowskiej, która powoli staje się naszym ekspertem od ogrodów społecznych (poza tym, że probiotyków i ogrodów warzywnych), staramy się pomóc mieszkańcom Jelcza – Laskowic, Oławy i innych okolicznych miejscowości w aktywizacji ogrodniczej i zbudowaniu własnych ogrodów społecznych. Wkrótce Justyna opublikuje więcej informacji na ten temat.

Agnieszka Mike Jeziorska przygotowuje grunt pod nasze wsparcie dla powstawania Narodowych Kolekcji Roślin w polskich ogrodach, a Marta Góra zwróciła się do nas o pomoc w realizacji programu poprawy / naprawy / ratunku forum miłośników roślin i ogrodów TaBaza.info.

Andrzej Nowiński wraz z rosnącym teamem wolontariuszy nadal buduje Ogrodową Mapę Polski. To żmudna praca, ale wykonujemy ją nieustannie i gorąco zapraszamy do zgłaszania nowych miejsc, pomocy w opracowywaniu opisów, przesyłania zdjęć oraz dodawaniu ich na stronę!

Basia Papiór organizuje nasze krakowskie Zderzenia z Rzeczywistością oraz wspiera Oskara Kmiecika i Marcina Młynarczyka w realizacji tych spotkań w Gdyni. Zrealizowaliśmy już 5 spotkań w tym roku, wszystkie są nagrywane i publikowane na youtube oraz naszej stronie.

Basia i Marta Kurek próbują przemodelować nasze logo. Pomysłów powstało już wiele, a kiedy trafimy na naprawdę dobre, opublikujemy je w celu konsultacji społecznych. Na razie proces rozbija się o fundamenty, tj. kwestię budowy strategii organizacji. Pracujemy nad tym.

Niedawno zaczęliśmy realizować cotygodniowe spotkania wewnętrzne stałego teamu. To bardzo energetyzujące i usprawniające pracę!

Pracujemy także nad budżetem na 2016 rok oraz ofertą dla darczyńców. Liczymy przede wszystkim na prywatny biznes związany z branżą ogrodowo krajobrazową w Polsce.

Jakiś miesiąc temu postawiliśmy także nową, prostszą i czytelniejszą wersję strony internetowej OOP.

Razem z Andrzejem wysłaliśmy ponad 600 zapytań do firm ogrodowych i pokrewnych, z pytaniem o marzenie w branży ogrodniczej. Takie preludnium przed badaniami rynku. Odzew maleńki… ale wykorzystamy jeszcze mały folow-up w okresie międzyświątecznym 🙂

Wiele jeszcze inicjatyw kiełkuje lub jest na różnym poziomie organizacji.. wkrótce sprawozdanie i plany na nowy rok. Transparentność Rulez, więc wszystko będzie online!

Póki co – wesołych Świąt dla wszystkich miłośników ogrodów!

Related Posts