Motywy, motywacja… pasja i oczy otwarte


Nie jest tak źle z polskim społeczeństwem… A na pewno bardzo dobrze jest z jednostkami, a to właśnie jednostki są motorem zmian. I każda taka jednostka ma swój motor. Agnieszka i Andrzej Wereszczyńscy zdecydowanie jadą na podobnym paliwie co Organizacja Ogrodów Polskich.

Poniżej link do wywiadu z Agnieszką Wereszczyńską, architektem od lat prowadzącą blog branżowy. Dla wielu kolegów po fachu (bliższych i dalszych) będący wspaniałą inspiracją i źródłem refleksji. A wcześniej kilka perełek, pod którymi OOP podpisuje się rękami i nogami i zachowuje w wiecznej pamięci jako bateryjkę i świadectwo tego co najlepsze w naszym narodzie:

Tym motorem jest nasza niezgoda na brzydotę przestrzeni wokół. I nie tylko tej realnej, ale także tej, którą od lat propaguje internet. Jako architekci nie możemy godzić się na to, że ludzie zamiast skupiać się na pięknie, budować go w sobie by potem nieść je dalej, wolą oglądać i krytykować źle zaprojektowaną czy zrealizowaną przestrzeń. Popularyzowanie negatywnych przykładów nie tylko nie wnosi nic nowego, ale też, a może przede wszystkim, buduje w ludziach przekonanie, że nie da się inaczej… Dlatego część swojej pracy przenieśliśmy na blog. Postanowiliśmy dzielić się swoim spojrzeniem na świat, pokazywać dobre przykłady, dawać wskazówki jak odmienić to, co już zostało popsute, lub zbudować coś nowego nie niszcząc przestrzeni wokół. Jednym słowem odkrywać, inspirować i edukować.
Obszar naszego działania ujelibyśmy słowo w słowo tak samo:

To, co robimy nie jest zbyt popularne, choć dotyka w zasadzie każdego.
A dobre efekty z tak malej skali (blog) są świetnym dowodem na to, że działanie na poziomie makro (organizacja ogólnpolska) musi przynieść sukces:

Doskonale wiemy, że nie naprawimy świata. Ale dostajemy sygnały, że to co robimy ma wymierne odzwierciedlenie w przestrzeni, która dzięki pokazywanym przez nas przykładom staje się lepsza. I to jest dla nas dostateczna nagroda i motywacja by robić to dalej. (…)
Czytaj cały wywiad

Czytaj bloga AWX2

Related Posts