Zostań Wolontariuszem


Wolontariat sprawia szaloną frajdę – bo właśnie na taki efekt jest nastawiony! Robisz tylko to co naprawdę sprawia Ci przyjemność i Cię faktycznie rozwija – a przy tym wyraźnie pomaga innym.

Jeśli kochasz ogrody i rozpoznajesz jakiś obszar zawodowy, w którym chcesz być Najlepszy – zgłoś się do nas

Każda chwila Twojego wolnego czasu staje się elementem w budowaniu wielkiego, szczytnego przedsięwzięcia – które przetrwa setki lat i zawsze będzie służyć celom dla których zostało powołane.

Aktualne obszary zaangażowania dla wolontariuszy:

 1. Renaturyzacja obszarów bardzo zdewastowanych przez przemysł z wykorzystaniem lasów Miyawaki.
 2. Specjalista projektu Cenniki – stworzenie wspólnych cenników dla projektantów ogrodów i architektów krajobrazu, ułatwiających wyceny prac projektowych, praca telefoniczna, ankiety
 3. redaktor Ogrodowej Mapy Polski – praca z wordpress
 4. specjalista – pozyskanie partnerów branżowych – wystawców, producentów EU dla nowego projektu – Kraków Outdoor Festival (wymagany płynny angielski), praca telefon + mail
 5. specjalista ds. fundraisignu dla Kraków Outdoor Festival – pozyskanie partnerów finansowych spoza branży ogrodniczej, praca telefon + mail

Im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz.

Obszar działania OOP jest bardzo szeroki i bądź pewny otrzymania ważnej i odpowiedzialnej roli w naszej wspólnej wielkiej sprawie… a my postaramy się, by Twoja społeczna praca miała mocny wpływ na Twój rozwój zawodowy.

Przyszłość polskiej zieleni, prywatnej i publicznej, zależy od aktywności społecznej ludzi świadomych i wrażliwych na stan swojego otoczenia.

Nie wystarczy, że kochasz piękne ogrody, dbasz o swój czy tworzysz je dla innych. Nie wystarczy że dostrzegasz, w jakim stanie jest nasza zieleń publiczna oraz jaki poziom estetyki, jakości i funkcjonalności reprezentują prywatne i publiczne ogrody w Polsce.

Sama pasja, świadomość właściwego kierunku i własna praca zawodowa nic nie zmienią. Musisz wykonać swój ruch w stronę tych, którym status quo nie przeszkadza.

Program rozwoju wolontariuszy

orzyści z wolontariatu są wprost proporcjonalne do Twojego wkładu. Za ekstremalne zaangażowanie z Twojej strony, my będziemy Ci ekstremalnie wdzięczni i pomocni.

tlosrednie_13

Wolontariat w OOP opiera się na 3 podstawach:

 1. Zorganizowana i ukierunkowana aktywność
  W OOP działasz w zorganizowanej strukturze, realizując szeroki plan rozwoju polskiego ogrodnictwa. Każda, nawet najprostsza pomoc, jest cegiełką w budowaniu lepszej przyszłości dla polskiej zieleni.
 2. Poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń
  Jesteśmy organizacją opartą na wiedzy – profesjonalnej i biznesowej oraz praktycznej i branżowej. Realizując zadania zgodne z Twoimi mocnymi stronami i zainteresowaniami, szlifujesz swoje talenty i doskonalisz się w ogrodnictwie. Wszystko co robimy robimy profesjonalnie, więc szlifujesz umiejętności biznesowe jak działać profesjonalnie na najwyższym poziomie. Jesteśmy organizacją ogrodniczą powołaną do rozwijania wiedzy, więc masz pierwszy dostęp do całego wypracowywanego przez nas kapitału. Nie zadowala nas i nie godzimy się na mierną jakość – ani w działaniach biznesowych, ani branżowych. Działając z nami uczysz się najlepszych praktyk i rozwijasz się we właściwym kierunku.
 3. Zdobywanie kontaktów, które wspierają Twój rozwój zawodowy
  Nasz zespół tworzą wyłącznie pasjonaci i eksperci ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Wchodząc w to środowisko możesz swobodnie korzystasz z wiedzy ludzi otwartych i chętnych do współdziałania, pomocy i dzielenia się wiedzą. Wchodząc do nas sam godzisz się, aby służyć radą i pomocą wszystkim innym osobom zaangażowanym w działanie w OOP.

Jakie cechy przypisujemy „Najlepszym”?

To liderzy lub eksperci, osoby osiągające ponadprzeciętne wyniki w swoich dziedzinach. Charakteryzuje ich odwaga, otwartość i czerpanie radości z pomagania, oraz:

 • Pasja do działania, miłość do swojej pracy, autentyczne i głębokie zaangażowanie,
 • Ambicja i niezgoda na status quo, pragnienie działania, aby je poprawić,
 • Rzetelność – odpowiedzialność, słowność i solidność,
 • Talent i wrażliwość na piękno,
 • Profesjonalizm – szacunek i oparcie na wiedzy, wysokie wymagania do jakości,
 • Pragmatyzm – praktyczne podejście do rzeczywistości,
 • Pracowitość i szacunek do pracy innych
 • Wysoka świadomość społeczna, identyfikacja własnego interesu z dobrem wspólnym,

Chcesz dołączyć do takich osób?

Zasada współdziałania jest jedna – im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz. Jako wolontariusz OOP:

 • Wykonujesz pracę społeczną zgodną ze swoimi zainteresowaniami lub specjalizacją,
 • Pogłębiasz swoją wiedzę i rozwijasz się zawodowo,
 • Zyskujesz przyjaciół i cenne kontakty,
 • Otrzymujesz osobiste wsparcie dla swoich aktywności i darmowe porady ogrodnicze.

Wszyscy jesteśmy nastawieni do siebie bardzo życzliwie i chcemy sobie nawzajem pomagać. Zarówno w przedsięwzięciach niekomercyjnych jak i komercyjnych. Doceniamy każdy wkład z Twojej strony, dlatego działając z nami, możesz liczyć na pomoc lub radę każdej osoby z naszej rosnącej ekipy.

Po przejściu próby zaangażowania, będziemy promować Twoją osobę na naszych stronach i przy okazji współtworzonych przez Ciebie inicjatyw. Jeśli np. szukasz nowych zleceń, ofert współpracy lub czytelników swojego bloga – na pewno będzie to dla Ciebie pomocne.

Określ siebie.

Odpowiedz na podstawowe pytania:

 • W czym jesteś najlepszy i co w ogrodnictwie sprawia Ci największą frajdę?
 • Ile czasu możesz poświęcić na wolontariat (tygodniowo / miesięcznie)?
 • Na jakich korzyściach (zawodowo i osobiście) najbardziej Ci zależy?

Jak wolontariat w OOP wygląda w praktyce?

 1. Opiekun i zadania. Od początku jedna z osób z OOP będzie Cię prowadzić, przydzielać Ci zadania i będzie rozliczać z nich – w trybie tygodniowym i miesięcznym. Będzie to szef pionu organizacyjnego lub koordynator projektu – w zależności od tego gdzie chcesz działać.
 2. Okres próbny. Na początku sprawdzimy się wzajemnie i czy jest sens dalej współpracować.
 3. Konkretna funkcja i własne przedsięwzięcia. Gdy już się sprawdzisz, możesz poprowadzić samodzielnie jeden z oczekujących projektów, uruchomić własny lub zająć inną odpowiedzialną funkcję w organizacji. Możliwości działania są nieograniczone.

Wolontariat ma Ci się opłacać – musisz mieć poczucie, że nie marnujesz czasu, że więcej zyskujesz niż dajesz. Jeśli praca, którą wykonujesz: nie pasuje Ci, męczy Cię lub nie satysfakcjonuje – od razu daj o tym znać swojemu opiekunowi. Na pewno znajdziemy aktywność bardziej dopasowaną do Ciebie.

SKONTAKTUJ SIĘ I ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

Related Posts