5. kwietnia Międzynarodowym Dniem Ogrodów


Czy wiesz, że nie ma Międzynarodowego Dnia Ogrodów? Uważamy, że to wręcz niedopuszczalne, że przy tylu różnorodnych światowych i międzynarodowych świętach, ogrody nie mają swojego dnia. Fundacja Organizacja Ogrodów Polskich zaprasza do zaangażowania się i wsparcia tej szlachetnej inicjatywy.

Jaka jest historia tego pomysłu?

Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Ogrodów jest troje projektantów z Krakowa:

Jakub ‘Gardner’ Myśliwiec założyciel Organizacji Ogrodów Polskich, Łukasz Kilarski, niezależny projektant, wcześniej założyciel Garden Pro oraz Marta Kurek-Stokowska obecnie związana z Jakub Gardner Team i Viven Garden.

Zawodowo współpracownicy a prywatnie przyjaciele postanowili zwrócić uwagę na istotny brak w kalendarzu:

W całorocznym kalendarzu znajdziemy dzień pizzy i dzień kota, ale nie było w nim jeszcze do tej pory dnia ogrodów. Poprzez jego ustanowienie chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest dla nas obcowanie z pięknem natury na co dzień. Ogród pozwala nam odreagować i utrzymać równowagę psychiczną. – mówi Łukasz Kilarski.

Stąd pomysł oddolnej inicjatywny i propozycja, by 5 kwietnia stał się Międzynarodowym Dniem Ogrodów.

Tworzymy ten dzień z myślą o Wspólnym Dobru i odpowiedzialności za zielone przestrzenie zwłaszcza w miastach. Chcemy inspirować i pomagać w projektowaniu i zagospodarowywaniu ogrodów prywatnych, które również składają się na otaczający nas krajobraz – dodaje Marta Kurek-Stokowska.

Kraków, jedno z miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, nie musi kojarzyć się ze smogiem! Krakowianie wyjątkowo doceniają i inwestują w obszary zieleni miejskiej, powszechnie decydują się też zakładać prywatne bujne ogrody, by móc cieszyć się odrobiną zieleni w swoim najbliższym otoczeniu.

Inicjatywa Międzynarodowego Dnia Ogrodów ruszyła już dwa lata temu. W 2019 roku, podczas Inauguracji Sezonu Ogrodniczego na Garden Pro wsparli ją artyści m.in. Artur Lis, Janusz Wątor, Krzysztof Krzysztof, Tomasz Koclęga, Wiesław Mlak i Martha Mulawa. Organizacja Ogrodów Polskich zbierała podpisy pod tą inicjatywą, pomysł poparł także Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak możesz się zaangażować?

Ty również możesz być częścią tej inspirującej zmiany!

Podpisz petycję
i pomóż ustanowić Międzynarodowy Dzień Ogrodów!

Polub naszą stronę na Facebooku
w środę 7 kwietnia o 11.00 pojawi się na niej streaming z dyskusją na temat definicji ogrodu. Bądź z nami!

Świętuj!
Pokaż innym, jak ważne są ogrody! Uczcij Międzynarodowy Dzień Ogrodów na swój własny sposób i opublikuj w sieci relacje z hashtagami:

#miedzynarodowydzienogrodow #internationalgardenday

Related Posts